Arion Racing   06/05/26

Arion-feltet indtager asfalten på Jyllandsringen
Arion Racing ChampionshipAnden afdeling af Arion Racing Championship bliver kørt på en af sæsonens helt store løbsweekender: Åbningsløbet på FDM Jyllandsringen.


(Foto: Holger Wilcks)

Desværre er feltet ramt af uheld og aflysninger. Asger Thierry har ikke nået at få bil nr. 204 klar efter, at den ødelagde differentialet under åbningsløbet på Sturup Raceway for 3 uger siden, og Kim Sunesen i lynhurtige Arion 320 er forhindret.

Så det bliver et amputeret felt på kun 4 biler, der stiller op. Men da klassen kører sammen med Seven Racing, bliver der 15 mere eller mindre jævnbyrdige biler på banen. De tætte nærkampe og motorer, der tager op til 13.000 omdrejninger er altid garant for publikumsvenligt løb med indtryk for alle sanser.

Efter tre førstepladser på Sturup i april er Loke Busch trukket fra i mesterskabet med de maksimale 75 point. Efter det følger Holger Wilcks og Kim Sunesen. Med 2 gældende heats på Jyllandsringen er der i alt 170 point at kæmpe om for de deltagende Arion-biler.

Forårsløbet på FDM Jyllandsringen er arrangeret af Danish Supercar League og byder på masser af oplevelser for publikum både på banen og uden for den. Søndagens løb bliver vist live på Youtube.

Tidsplan for Arion-klassens løb på FDM Jyllandsringen

Lørdag den 9. maj
09:10 – træning
12:45 – tidtagning

Søndag den 10. maj
14:48 – heat 1
17:35 – heat 2

Arion Racing Championship

Holger Wilcks


Læs mere om:
  • Jyllandsringen
  • 10/05/26 - Jyllandsringen - Arion Racing

  •  
    Reklamer

    H.I. Auto


    Yokohama Advan dæk


    Bruno Hansen Motorsport