TCR Denmark   05/08/25

Er stabilitet eller hurtighed vejen til succes på Bellahøj Park?
TCR DenmarkTCR Denmark-kørerne tager i weekenden hul på anden afdeling af 2025-sæsonen ved Copenhagen Historic Grand Prix, og der er tæt i toppen af feltet.

Inden sommerpausen sikrede Mike Halder mesterskabsføringen med en solid pointhøst på Ring Djursland i en weekend, hvor Malte Ebdrup aldrig rigtigt fik fodfæste. Et kig på pointtabellen afslører flere umiddelbare forskelle på de to topkørere.

(Foto: Stump)

For selvom Malte Ebdrup med to pole positions og fire hurtigste omgangstider i årets heats er lynhurtig, har det været Mike Halders stabilitet og race pace, som har sikret fem heatsejre ud af ni mulige. TPR Motorsports tyske komet har stadig til gode at slutte et heat udenfor top 3 i denne sæson, mens Ebdrup i et enkelt tilfælde har måttet se sig henvist til fjerdepladsen.

Forud for weekendens fjerde afdeling af mesterskabet fører Halder med 15 point ned til Malte Ebdrup, og selvom Kasper H. Jensen ikke har haft samme succes som i de seneste mange sæsoner, er den femdobbelte TCR-mester ikke tabt i kampen om mesterskabet. Han har blot 10 point op til andenpladsen, så en stærk efterårssæson kan ændre meget på slutresultatet.

Ikke overraskende er René Povlsen i skrivende stund på fjerdepladsen i mesterskabet. Selvom han med sine 172 point har et hul på 68 point op til Kasper H. Jensen er han stærkt kørende i AM-mesterskabet. Selv er midtjyden ikke helt tilfreds, for målet var at komme op og drille de tre topkørere. Om sommerpausen har givet den sidste smule som mangler, bliver vi meget klogere på i weekenden.


(Foto: Stump)

Fremskridt og uheldsstimer

I familieteamet SD+ Motorsport Dall Racing er indlæringskurven stadig stejl, men resultaterne kan også aflæses af det store regneark med pointstillingen. Mathias Dall har forbedret sig gennem alle tre løbsweekender, og mens storebror Magnus har kæmpet med en drilsk gearkasse, har han ligeledes arbejdet sig fremad. I Københavns gader kan erfaring fra rallycross-banerne blive en fordel, så hvem ved om det store gennembrud kommer på Bellahøj Park?

Feltets tredje kører med initialerne MD, nemlig Marco Dahl, har taget kampen op mod de mange Honda Civic Type-R-racere i sin og Insight Racings Hyundai i30N, og præcis som med konkurrenterne fra SD+ Motorsport Dall Racing har Dahl kæmpet sig fremad i årets første tre løb. To sjettepladser er hans hidtil bedste resultater, men det kan hurtigt ændre sig i weekenden på bybanen, hvor alt kan ske.

Man kan ikke tale om uheld uden at Jan Magnussens navn dukker op. I sin comebackweekend på FDM Jyllandsringen blev han ramt af motorsvigt og sammenstød, og på Ring Djursland sendte en knækket hjulbolt ham af banen med et brag. En enkelt heatsejr blev det også til - men mon ikke Jan Magnussen og DM Racing stiller stærkt op ved Copenhagen Historic Grand Prix for at få pokaler og point med hjem. Det samme gælder Lars Højris, som har vist farten til at følge René Povlsen rundt, men hvor der har manglet det sidste stabilitet for helt at kunne gøre sig gældende i kampen om AM-titlen.



(Foto: Stump)

Copenhagen Historic Grand Prix løber af stablen i den kommende weekend på Bellahøj Park, hvor historiske og moderne racerbiler mødes til en stor motorsportsfest. Både tidtagning og alle tre heat i TCR Denmark køres lørdag og søndag og streames live på TCR Denmark’s Youtube-kanal.

Tidsplan og streaming for TCR Denmark ved CHGP 2025

Fredag den 8. august

17:00 - Træning 1

Lørdag den 9. august
09:45 - Træning 2
13:05 - Tidtagning - https://youtube.com/live/dk4MRx0aUio
17:15 - Race 1 - https://youtube.com/live/N8GnLhyLxhY

Søndag den 10. august
10:00 - Race 2 - https://youtube.com/live/CVvgHpdm-Bk
16:05 - Race 3 - https://youtube.com/live/4BwTuj0SSkE

TCR Denmark


Læs mere om:
  • Bellahøj (Gadeløb)
  • 10/08/25 - Bellahøj (Gadeløb) - TCR Denmark

  •  
    Reklamer

    Yokohama Advan dæk


    Bruno Hansen Motorsport


    H.I. Auto