Diverse   17/06/25

DASU Elitenyt
Sådan gik det danskerne på Le Mans og IndyCar-podie på WWT Raceway. I weekenden er der 24h på Nürburgring, IMSA 6H på Watkins Glen, IndyCar på Road America


(Foto: Ferrari Media)

Siden sidst

Ingen danskere på årets Le Mans-podie
Syv danskere var til start i Hypercar ved årets 24-timers Le Mans, som blev afsluttet søndag eftermiddag. Selvom der aldrig har været så mange danskere med i topklassen, var der i år ingen danskere på podiet.

Vinder- og podiechancer så af flere omgange realistiske ud for både, Nicklas Nielsen, Kevin Magnussen, Michael Christensen og Frederik Vesti, og lørdag eftermiddag bestod den generelle top 3 af danskerbiler. Men som tiden gik, og at der hurtigt og uventet kan blive vendt op og ned på stillingen i et 24-timersløb, var det kun Nicklas Nielsen i Ferrari #50, som fortsat havde lovende udsigter til en podieplacering i løbets sidste timer. Nielsen, sidste års Le Mans-vinder, krydsede det ternede flag med lidt over et sekund op til søsterbilen på tredjepladsen. Efterfølgende er Nicklas Nielsen og medkørerne, Antonio Fuoco fra Italien og Miguel Molina fra Spanien, i Ferrari #50 blevet diskvalificeret grundet en bagvinge, der ikke opfyldte kravene ved den tekniske efterkontrol hos FIA WEC.
Læs mere om Nicklas Nielsens løb i hans pressemeddelelse.
Læs mere om diskvalifikationen.

For Kevin Magnussen og BMW M Team WRT i bil #15 endte årets Le Mans i garagen med kun to timer tilbage af løbet med tekniske problemer. Sammen med medkørerne, Dries Vanthoor fra Holland og Raffaele Marciello fra Schweiz, kørte Magnussen et stabilt race, hvor de kom tættere og tættere på top 3 og fik i løbet af natten kæmpet sig op til femtepladsen, inden de måtte udgå søndag eftermiddag.
Læs mere om Kevin Magnussens løb i hans pressemeddelelse.

Hos Michael Christensen og Porsche Penske Motorsport var bil #5 også med i topkampen af flere omgange. Christensens franske medkører, Julien Andlauer, startede løbet fra tredjepladsen. Straffe og dækskade sendte dog Michael Christensen ned i feltet, og han slutter på en sjetteplads – som den bedst placerede dansker i år.
Læs mere om Michael Christensens løb i hans pressemeddelelse.

Frederik Vesti kørte sit første Le Mans i Hypercar-klassen, hvilket var hos Cadillac Whelen, som han kørte med Jack Aitken fra Storbritannien og Felipe Drugovich fra Brasilien. Vestis bil #311 startede fra en ottendeplads, og kørte godt med i toppen indtil de søndag morgen var nødsaget til trækkes sig, da bilen led af mekaniske vanskeligheder.
Læs mere om Frederik Vestis løb i hans pressemeddelelse.

I bil #94 hos Peugeot TotalEnergies gjorde Malthe Jakobsen også debut som Hypercar-kører i Le Mans. Danskeren sluttede på en 11. plads og kørte et fejlfrit 24-timersløb i samarbejde med Loic Duval fra Frankrig og Stoffel Vandoorne fra Belgien. Peugeoten havde ikke farten til at kæmpe med i toppen af feltet, men Jakobsen formåede trods alt at gennemføre Le Mans på stabil vis uden problemer undervejs.
Læs mere om Malthe Jakobsens løb i hans pressemeddelelse.

Søsterbilen til #94 – bil #93 med Mikkel Jensen bag rattet – endte skuffende for danskeren. Allerede i den første time var Jensens medkører, britiske Paul Di Resta, en kort tur af banen og efterfulgt af en tur i pitten for at få skiftet bilens bagskærm. Bil #94 mistede mange vigtige minutter i pitten og slutter på 16. pladsen.
Læs mere om Mikkel Jensens løb i hans pressemeddelelse.

Aston Martin-kører Marco Sørensen var, som Jakobsen og Jensen, heller ikke i en position til at køre med i fronten, og han gennemfører sit første Hypercar-Le Mans på en 12. plads i bil #009. Dog fik Sørensen og Aston Martin Thor Team kørt det første Le Mans efter mærkets tilbagevenden til topklassen siden 1959, hvilket forløb solidt og endda med en plads i Hyperpole-kvalifikationen.

To danskere stillede til start i LMP2-klassen – David Heinemeier Hansson og Michael Jensen. Heinemeier Hansson kørte sit 12. Le Mans og var i år til start for United Autosport med Pietro Fittipaldi fra USA og Renger van der Zande fra Holland. Danske Heinemeier Hansson kørte et stærkt løb, hvor der var godt fart i bilen. Han slutter på syvendepladsen.

Michael Jensen og RLR M Sport var mere udfordrede i årets Le Mans. Sammen med Ryan Cullen fra Storbritannien og Patrick Pilet fra Frankrig, slutter danskeren på 12. pladsen.

LMGT3-kører, Michelle Gatting, var tvunget til at sidde over i 2025-udgaven af 24-timers Le Mans, da hun på uheldigvis brækkede foden under et pitstop til en træning dagene op til løbet.

Se highlights fra Le Mans 2025.

Læs mere om danskernes 2025 Le Mans



(Foto: FocusPackMedia / Michelin Le Mans Cup)

Siden sidst

Theodor Jensen vinder Road To Le Mans-løb
I forbindelse med 24-timers Le Mans blev det officielle supportløb – Road To Le Mans - afviklet med løb torsdag og lørdag, hvor seks danskere var med. I torsdagens race 1 gik det særdeles godt for LMP3-kører, Theodor Jensen. Han tog sejren med CLX Motorsport og Adrien Closmenil fra Frankrig, som han også fører ELMS med i LMP3-klassen. Jensen startede fra en niendeplads og passerede det ternede flag en time senere med et forspring på over otte sekunder til toeren.

Blandt danskerne i Road To Le Mans sluttede Sebastian Gravlund også inden for top 10. Danskeren kørte en sjetteplads hjem fra et startplacering som 10’er sammen med hollandske Rik Koen for Team Virage i race 1.
Læs mere om Sebastian Gravlunds løb i hans pressemeddelelse.

Se highlights fra race 1



(Foto: James Black / Penske Entertainment)

Siden sidst

Første IndyCar-podie til Christian Rasmussen
Christian Rasmussen har netop leveret en stor præstation ved det seneste IndyCar-løb, Bommarito Automotive Group 500 på ovalbanen, World Wide Technology Raceway. Søndag kørte Rasmussen sig nemlig til karrierens første IndyCar-podie, hvilket blev til en tredjeplads, efter en løbsweekend, hvor danskeren skulle kæmpe hårdt for at opnå topplaceringen. Christian Rasmussen startede løbet langt nede i feltet på en 25. plads og formåede at lave intet mindre end 62 overhalinger under det to timer og 20 minutter lange løb.

”Det her er kæmpe stort, og særligt når man ser på, hvordan weekenden er gået for os. Vi var rigtig langsomme i træning 1, og vi fik det ikke til at lykkedes i kvalifikationen, og så startede vi 25’er i løbet. Men ja, sikke en måde at få vendt det rundt på for Ed Carpenter Racing i dag. Det var fantastisk, og det er helt klart det bedste løb, jeg indtil videre har haft,” lyder det fra Christian Rasmussen i et interview med FOX Sports.

Læs mere & se highlights



24-timers-klassiker på Nürburgring
(Foto: Gruppe C Photography)

Det sker

24-timers-klassiker på Nürburgring
Vi går direkte fra ét 24-timerløb til et andet. Denne weekend køres den tyske motorsportsklassiker, Nürburgring 24 Hours, på den 25 km lange bane. Over 140 biler er til start, og i fire af dem kører danskere med – alle i forskellige klasser. Porsche-fabrikskører Bastian Buus er blandt de danske deltagere, og han er til start i GT3-topklassen.

Danskerne i ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2025

Bastian Buus
– #54, Dinamic GT, SP9-klassen
– Deler bil med Matteo Cairoli (Italien), Loek Hartog (Holland) og Joel Sturm (Tyskland)

Andreas Jochimsen – #187, FK Performance Motorsport, SP10-klassen
– Deler bil med Nick Wüstenhagen (Tyskland), Nick Hancke (Tyskland) og Tobias Wahl (Tyskland)

Kaj Schubert – #505, Time Attack Paderborn, VT2 Hecka-klassen
– Deler bil med Fabian Tillmann (Tyskland), Michael Wolpertinger (Tyskland) og Fritz Hebig (Tyskland)

Henrik Bollerslev – #633, Four Motors Bioconcept-Car, AT3-klassen
– Deler bil med Alesia Kreutzpointner (Tyskland), Jacqueline Kreutzpointner (Tyskland) og Boris Hrubesch (Schweiz)

Løbet kan følges på Youtube.

Læs mere & se tidsplan



(Foto: TDS Racing)

Det sker

Le Mans-danskere: Direkte videre til IMSA-løb
Flere af danskerne der deltog i weekendens 24-timers Le Mans, er nu klar til endnu en løbsweekend i form af Sahlen’s Six Hours of the Glen i IMSA WeatherTech SportsCar Championship. Sekstimersløbet der køres på Watkins Glen International, er med seks danskere til start, og på nær GT-kører Frederik Schandorff, kommer de alle direkte fra 24 intense timer på Le Mans. Sidste år vandt Nicklas Nielsen løbet i LMP2-klassen, direkte efter Le Mans-sejren. Nielsen deltager ikke i løbet i år.

Danskerne i IMSAs Sahlen’s Six Hours of the Glen 2025

GTP
Frederik Vesti
– #31, Cadillac Whelen
– Deler bil med Jack Aitken (Storbritannien) og Earl Bamber (New Zealand)

LMP2
Malthe Jakobsen
– #04, Crowdstrike Racing by APR
– Deler bil med George Kurtz (USA) og Toby Sowery (Storbritannien)

Mikkel Jensen – #11, TDS Racing
– Deler bil med Steven Thomas (USA) og Hunter McElrea (New Zealand)

David Heinemeier Hansson – #18, Era Motorsport
– Deler bil med Tobi Lutke (Canada) og Paul-Loup Chatin (Frankrig)

GTD
Marco Sørensen
– #44, Magnus Racing
– Deler bil med John Potter (USA) og Spencer Pumpelly (USA)

Frederik Schandorff – #70, Inception Racing
– Deler bil med Brendan Iribe (USA) og Ollie Millroy (Storbritannien)

Læs mere & se tidsplan



(Foto: Paul Hurley / Penske Entertainment)

Det sker

IndyCar på Road America
Ovenpå et succesfuldt løb for Christian Rasmussen, der i weekenden opnåede karrierens første podieplacering i IndyCar, er der løb i den amerikanske formelserie igen i weekenden. Denne gang køres XPEL Grand Prix at Road America, hvor Christian Rasmussen og Christian Lundgaard skal i aktion på banen i Wisconsin.

Læs mere & se tidsplan

DASU


Læs mere om:
  • Andreas Jochimsen
  • Bastian Buus
  • Christian Lundgaard
  • Christian Rasmussen
  • David Heinemeier Hansson
  • Frederik Schandorff
  • Frederik Vesti
  • Henrik Bollerslev
  • Kaj Schubert
  • Kevin Magnussen
  • Malthe Jakobsen
  • Marco L. Sørensen
  • Michael Jensen
  • Michael Klitgaard Christensen
  • Michelle Gatting
  • Mikkel Jensen
  • Nicklas Nielsen
  • Sebastian Gravlund
  • Theodor Jensen
  • Le Mans
  • Nürburgring
  • Road America
  • Watkins Glen
  • WWT Raceway
  • 12/06/25 - Le Mans - Michelin Le Mans Cup
  • 15/06/25 - Le Mans - FIA WEC - FIA VM
  • 15/06/25 - WWT Raceway - IndyCar Series
  • 22/06/25 - Nürburgring - Endurance
  • 22/06/25 - Road America - IndyCar Series
  • 22/06/25 - Watkins Glen - SportsCar Championship - Internationalt

  •  
    Reklamer

    Bruno Hansen Motorsport


    H.I. Auto


    Yokohama Advan dæk