WRC   24/12/11

Mini er ikke med i 2012 World Rally Championship
World Rally ChampionshipMini teamet har ikke nået at tilmelde sig til World Rally Championship 2012 i tide, og de er dermed foreløbig ikke på listen over startende teams I 2012.
Det er ikke helt klart hvad der er årsagen til at Mini teamet ikke har fået tilmeldt sig endnu, men formodentligt er det noget økonomisk med den tyske ejer.

Mini teamet er sammen med BMW i München i dialog med FIA om en ny deadline for tilmelding til World Rally Championship 2012.

Det betyder at John Cooper Works WRC endnu ikke er sikker deltager i WRC 2012.

Prodrive der bygger bilerne for Mini teamet har ingen kommentarer til denne lidt penible situation,og det er selvfølgeligt ikke overraskende.

Jeg er dog ikke i tvivl om at der findes en løsning på denne situation. Jeg tror ikke at FIA har råd til at sende BMW ud i mørket. Ford og Citroen er begge tilmeldt WRC mesterskabet 2012.

Vejgaard


 
Reklamer

Yokohama Advan dæk


Bruno Hansen Motorsport


H.I. Auto