DASU Classic   07/05/13

Store og små klassikere dyster mod hinanden
Charmen ved historisk pålidelighedsrally var tydelig, og folk havde svært ved ikke at trække på smilebåndene, da en Autobianchi (foto) med en motor på bare 479 ccm stillede til start, ved årets første afdeling af FDM DASU Classic, og tog kampen op mod biler med langt flere kubik og hestekræfter. At fart og hestekræfter ikke er afgørende i historisk pålidelighedsrally blev bevist, da det lykkedes holdet i Autobianchien at slutte bedre end blandt andre en VW Golf 1 GTI, en Ford Escort mk2 RS2000 og tre Porsche 911’ere

Essensen i historisk pålidelighedsrally
Historisk pålidelighedsrally er motorsport for indregistrerede klassikere. Det er let orienteringsløb, en køn køretur, veje af fin kvalitet samt ikke mindst pauser med tid til socialt samvær.
Færdselsloven skal overholdes, hvorfor betegnelsen ”rally” måske er lidt af en tilsnigelse. Ruten er skitseret i en rutebog i form af kort og instruktion. Køretid og gennemsnitshastighed fremgår af rutebogen og skal forsøges overholdt mellem kontrolposterne.


I historisk pålidelighedsrally handler det om præcision og pålidelighed fremfor kubik og hestekræfter. Derfor kan fx en Autobianchi med en motor på bare 479 ccm konkurrere mod Porscher, amerikanerbiler mv.
(Foto: Lars Schirmacher Andersen)

Afvigelserne fra gennemsnitsfarten danner grundlag for resultatet i løbet. Det eneste udstyr, der er brug for udover en klassisk bil (indreg. senest 31.12.1985) er lineal, kuglepen og ur!
Der køres i disse år et stigende antal historiske pålidelighedsrallies i forskellige regi, såvel i udlandet som i Danmark. Mest kendt er Monte Carlo Historique, mens det nationalt er turneringen FDM DASU Classic.

Sæsonen kom godt i gang
Den 13. april blev første afdeling af FDM DASU Classic 2013 kørt, da Sports Motor Klubben Gladsaxe arrangerede Metal Classic. Godt 50 klassiske biler deltog i løbet, der startede og sluttede i flotte omgivelser på Metalskolen i Jørlunde. Godt 235 km blev tilbagelagt i det Nordsjællandske med ikke færre end 26 godt gemte kontroller, som noterede tider på deltagerne efterhånden, som de trillede forbi.
Og de kan bare det der – dem med de gamle biler. Med kun 18 strafpoint (18 sek. afvigelse) lagde far og søn Hjort, Frederikssund, en god start på sæsonen i deres Triump TR4A fra 1966 med første pladsen i ekspert klassen. En flot hjemmebanesejr, men der er lang vej endnu – 5 hårde afdelinger fordelt over hele landet venter forude.


Historisk pålidelighedsrally er for biler indregistreret senest 31.12.1985. Der køres på veje af fin kvalitet, så det ikke går for hårdt ud over de flotte klassiske biler. På billedet ses to MG B'ere og en Alfa Romeo Guilia ved målet af første afdeling af FDM DASU Classic 2013.
(Foto: Lars Schirmacher Andersen)

I Sportklassen, som kører efter samme rute og beregning, løb Århus holdet Østergaard og Hansen med første pladsen i deres Opel Manta fra 1983. En flot præstation af holdet som har deres debut i denne klasse.

Sejren i Touring klassen, klassen for nye i sporten, gik til familien Nilsson, Hässleholm (Sverige), der tog turen over Øresundsbroen i deres Ascona, 1980, for at vise de svenske faner.
Næste afdeling af FDM DASU Classic afvikles den 25. maj i Struer.

Prøv historisk pålidelighedsrally
Søndag den 2. juni arrangerer Sports Motor Klubben Gladsaxe træningsløb, ”Roskilde t/r” med start og mål i Roskilde. Til løbet oprettes en klasse for begyndere, som kører en kortere og lettere rute, end de resterende klasser, på omkring 85 km.
For begyndere starter dagen med instruktion i, hvordan man kører historisk pålidelighedsrally. Der er kaffe og rundstykker inden start samt en let anretning efter løbet ved præmieoverrækkelsen.
Tilmeldingsfrist er mandag den 27. maj. Læs mere om løbet på Sports Motor Klubben Gladsaxes hjemmeside, www.smkg.dk

Sports Motor Klubben Gladsaxe
//Lars Schirmacher Andersen


 

Reklamer

Bruno Hansen Motorsport


Yokohama Advan dæk


H.I. Auto